Kľakovská dolina

Podujatia v Doline

Pridajte sa do skupiny
Kľakovská dolina:

Pridajte sa do FB skupiny Kľakovská dolina

Ničenie lastovičieho hniezda je trestný čin

Zdieľať

Kľakovská dolina, ktorá leží pod obklopená krásnou prírodou ponúka domov mnohým zvieratám. Okrem iného aj množstvom vtákov. Veď už len to , že najvyšší vrch sa volá Vtáčnik je symbolom spojitosti s týmito krásnymi a malými tvormi.

Lastovička domová, ktorú pozná azda každý z nás je sťahovavý vták. Prilieta k nám na konci marca a už koncom septembra opäť odlieta za teplom. Je považovaná za zvestovateľku jari. Jedným z hlavných dôvodov prečo sa lastovičky každý rok vracajú je založenie si rodiny. Mesiace máj a jún preto môžeme postrehnúť ich zvýšenú aktivitu v stavaní si hniezd, kde následne nakladú vajíčka aby z nich o približne 5 týždňov vyletela nová generácia týchto štebotavých vtákov. Ornitológovia tento rok vyhlásili Lastovičku domovú za vtáka roka 2018.

Je veľmi smutné, že mnohí z nás im bezohľadne ich obrovské úsilie ničia a tým zabraňujú vzniku nových generácií.

Málokto ale vie, že zničenie takéhoto hniezda môže mať veľmi nepríjemné následky.

Ničenie, zhadzovanie hniezd lastovičkám je nelegálna činnosť. Lastovičky sú zákonom chránené a páchateľom hrozí trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Každým rokom je z tejto neohľaduplnosti k prírode zaznamenaný pokles populácie lastovičiek a belorítok domových. Ochranári preto vyzývajú ľudí, aby neničili ich hniezda.

Len pre zaujímavosť, v prípade zničenia celej hniezdnej kolónie môže škoda presiahnuť sumu takmer 33 200 eur!

Ak Vám naozaj tak veľmi prekáža zahniezdenie týchto vtákov na vašich oknách, energiu ktorú venujete na zhodenie ich hniezd radšej venujte na prevenciu. Umiestnite si do rohov okien zábrany vo forme napr. nastrihaných kúskov igelitu, ktorý zabráni nasťahovaniu sa lastovičiek na vaše príbytky. Týmto spôsobom ochránite prírodu a vy sa vyhnete trestnému stíhaniu.

Lebo ak sa nebudeme správať k prírode ľudsky, príroda nám to vráti. Aj s úrokmi.

PhDr. Katarína Segetová

Zdieľať
 
 

Kalendár podujatí

júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Kontaktujte nás

Zavolajte nám:
+421 911 334 600

E-mail:
info@
klakovskadolina.sk

Nachádzaš sa tu: DOMOV Ničenie lastovičieho hniezda je trestný čin
×
Vianoce 2016