Kľak
Obecný úrad
Kľak 9, 966 77 Ostrý Grúň
Tel. 045/ 686 61 00
Fax:045/ 686 61 00
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
web: www.klak.sk
História a súčasnosť
Stred obce leží 650 m. n. m . Kľak leží v pohorí Vtáčnik na plošine medzi dolinami potoka Kľak a Kláštorského potoka. Členitý povrch zalesneného chotára s dlhými dolinami a skalnými útvarmi obklopuje obec zo všetkých strán. Od roku 1966 je tu na ploche 193, 97 ha štátna prírodná rezervácia Vtáčnik.
História našej obce siaha do konca 17. storočia a začiatku 18. storočia, kedy bola založená z osady Horné Hámre. V 18. Storočí tu zriadili sklenú hutu, ktorá pracovala ešte v roku 1840. V roku 1828 mala obec 36 domov a 221 obyvateľov. Obyvatelia sa zaoberali uhliarstvom a drevorubačstvom. Za prvej Československej republiky sa zamestnanie obyvateľstva nezmenilo. Za pomoc partizánskym jednotkám, najmä brigáde kapitána Nálepku, príslušníci jednotky Edelweiss a ďaľších oddielov obec 21. Januára 1945 vypálili a 84 občanov zavraždili.
Do roku 1960 obec patrila pod Tekovskú župu, okres Nová Baňa, kraj Banská Bystrica. Po roku 1960 patrila pod okres Žiar nad Hronom, kraj Stredoslovenský. V súčasnosti patrí pod okres Žarnovica, kraj Banskobystrický.
Obec je v niekoľkých združeniach : ZMOS Bratislava, Združenie miest a obcí – Žiarsky región, Mikroregión Kľakovská dolina, Združenie obcí Kľakovskej doliny. Partnerské obce : Napajedla ( Česká republika)
Významné pamiatky
1. Neskorobarokový rímsko-katolícky kostol sv. Terézie Avilskej
- Dominuje na vŕšku nad obcou s dĺžkou 57m a šírkou 27m a takou istou výškou. Je zasvätený sv. Teréziii Avilskej. Obkolesený je cintorínom a po celej dĺžke klenutý. Veža z čelného pohľadu je 48m vysoká, 8m široká. V nej sú osadené dva zvony s hmotnosťami 300 a 150 kg.
- V Kľakovskom kostole sa nachádzajú tri predmety zapísané v zozname kultúrnych pamiatok : kazateľnica – neskorobaroková z roku 1784, polychromovaná drevorezba, krstiteľnica – neskorobaroková z polovice 18.storočia z polychromovaného kameňa, monštrancia – z druhej tretiny 18.storočia z tepaného pozláteného striebra.
2. Miestna kaplnka
- Najstaršou zmienkou o obci je miestna kaplnka postavená v roku 1735, ktorá slúžila obci a priľahlej usadlosti Ostrý Grúň. V súčastnosi je po kompletnej rekonštrukcii.
3. Pomník umučených občanov - národná kultúrna pamiatka
- Súsošie matky s dieťaťom z roku 1959 od J. Hučka - venovaný pamiatke fašistami umučených občanov a partizánov.
4. Pamätná izba
- v ktorej sú materiály pripomínajúce vypálenie Kľaku v roku 1945, bola otvorená dňa 20. 01. 1963.
5. Ostrovica - prírodná pamiatka
- krajinárksky veľmi výrazné tri skalnaté veže sa týčia nad blízkym okolím do výšky 30 – 40 m. Geologickou zaujimavosťou je valcovitý sopečný komín. Za prírodnú pamiatku bola vyhlásená v roku 1992 a jej celková výmera je 4,44 ha.
6. Kaplnka Javorinka
Postavená bola v roku 1860, v horách na vrchu Javorinka. V tom istom roku do nej umiestnili posvätenú sochu Panny Márie.V tom čase slúžil v kľakovskej farnosti farár Anton Ocsovszký. Narodil sa 6.1.1834 a zomrel 4.7.1903. Pochovaný je na miestnom cintoríne v Kľaku. Pri tejto kaplnke sa stretávali kňazi kľakovskej a veľkopoľskej farnosti. Neskôr sa pri tejto kaplnke stretávali veriaci z oboch farností. Súčastná podoba kaplnky je zásluha bývalého pána farára Petra Vychlopeňa, ktorý ju s niekoľkými ďalšími veriacimi s kľakovskej farnosti zrekonštruovali a niekoľkokrát ročne navštevovali a modlili sa pri nej. Ku kaplnke vedie chodník z Kľaku cez Vicianovu dolinu, prístupná je aj z Ostrého Grúňa cez Klenovú dolinu a dostupná je aj po Ponitrianskej magistrále.
Ubytovanie
Tursitická ubytovňa obce Kľak
Kľak 66, 966 77 Ostrý Grúň
t.č. 045/6866100
mob. 0903 746 298
Ubytovňa má kapacitu 14 miest. Počet izieb 5, tri izby sú dvojlôžkové a 2 izby štvorlôžkové. Vybavenie izby : stôl, stoličky, skriňa, zrkadlo a posteľ. Zariadenie má spoločenskú miestnosť s vybavením : kuchynka – priestor na prípravu jedál, chladnička, televízor a posedenie. V ubytovni sa nachádza spoločné sociálne a hygienické zariadenie rozdelené pre mužov a ženy.
Chata Kľak
Kľak 10, 966 77 Ostrý Grúň
Mob. 908 941 502
Web : http://www.kamnachatu.cz/ubytovani/mala-fatra/klak/chata-klak-776.html
V obci sa nachádza súkromné zariadenie s názvom Chata Kľak, ktoré má kapacitu 18 miest. V zariadení sa nachádza bazén pri ktorom je krb s altánkom. Ubytovanie je vhodné pre rodinné dovolenky.
Tradičné akcie:
január:
- Pietne spomienky
február:
- Obecná zabíjačka
- Fašiangy
apríl:
- Stavanie mája
máj:
- Deň matiek
jún:
- Deň detí
august:
- partizánska vatra
- oslavy SNP
- futbalový turnaj: Memoriál Jozefa Zúbeka
október:
- hodová zábava
Významné osobnosti
Rudolf Klucha
Kňaz Rudolf Klucha – významná osobnosť Krvavej nedele 21. januára 1945, narodený v Prievidzi 22. 1 . 1909. Rodičia : Anton Klucha, Mária Kluchová, rod. Katrenčíková. V Kľaku pôsobil ako farár od roku 1933 až do roku 1984. Pochovaný je na miestom cintoríne v Kľaku.
Tento kňaz, ktorý v tých rokoch pôsobil na tunajšej farnosti v to tragické ráno 21. januára 1945 svojim spôsobom zachránil ostatných obyvateľov dediny už pred istou smrťou, keďže bol vzdelaný človek a ovládal nemčinu. Občania boli nahnaní do stredu dediny, pred rozostavané guľomety a mala sa konať masová poprava už omdlievajúcich a pľačúcich nevinných ľudí, ktorí prosili nebesá v záchranu najmä svojich detí. Tento obetavý kňaz nemeckých vojakov svojou nemčinou presviedčal, aby nevraždili týchto nevinných ľudí, pretože on svojich veriacich v tejto najstrašnejšej chvíli v ich živote neopustí a chce zomrieť s nimi. Jeho presviedčaním sa táto nesmierne krutá chvíľa oddialila, keď už kňaz dával svojim veriacim posledné požehnanie. V diaľke bolo počuť motorku na nej bieloodenec so skríženým čiernym samopalom na hrudi, hlasno kričal „ Halt, halt – nestrieľať !
Ján Benč
- významný povojnový učiteľ a dlhoročný funkcionár MNV v Kľaku.
doc. Ing. Jozef Pilc, CSc
- vysokoškolský pedagóg, špecialista najmä na oblasť strojárenskej technológie a materiálov- rodák z Kľaku
Peter Zúbek
- lesník , výtvarný umelec, hudobník – rodák z Kľaku
Mária Haringová, rod. Mesiariková
- autorka knihy Spustošená dedina - rodáčka z Kľaku
Družobné mesto Napajedla
Družba medzi obcou Kľak a mestom Napajedla trvá od roku 1945. V jarných mesiacoch ženy z Napajediel napísali na vtedajší Slovenský zväz partizánov do Bratislavy list, ktorý sa dostal do rúk Antona Šagata, bývalého komisára partizánskej brigády kapitána Nálepku. Obsahom listu bola možnosť materiálnej pomoci vojnou zničeným dedinám a ich obyvateľom na Slovensku. Tak na jar roku 1945 prišlo z Napajediel prvé auto so šatstvom a obuvou, dokonca aj s peniazmi. Od tohto okamihu sa udržuje a stále trvá družba medzi našimi obcami Kľak a Ostrý Grúň a Moravským mestom Napajedla. Družba medzi občanmi pretrvala, a v roku 2010 bola podpísaná partnerská zmluva medzi obcami Kľak, Ostrý Grúň, a mestom Napajedla v ČR.